Responsive image

pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli cechuje wiele cennych dla organizmu właściwości. Ze względu na dużą zawartość białka, spożywanie pyłku kwiatowego polecane jest w niedoborach białka czy dla sportowców. Co ciekawe zidentyfikowano w nim aż 250 różnych związków - stanowi bogate źródło witamin – przede wszystkim witaminy E, witamin z grupy B, witaminy C i beta-karotenu. Znajdziemy w nim także bardzo dużo minerałów, zwłaszcza fosforu i potasu, ale i wapnia, magnezu, sodu, żelaza, manganu, cynku i miedzi.

Pyłek kwiatowy – co to jest?

Pyłek kwiatowy (pyłek pszczeli) to pyłek, który został zebrany przez pszczoły, ale nie został całkowicie przetworzony przez pożyteczne owady. Pyłek kwiatowy zbierany jest przez pszczoły w celu nakarmienia młodych owadów i trafia do ula pod postacią maleńkich kuleczek. Jedna taka kuleczka to ponad 100 tysięcy mikro ziaren pyłków różnych kwiatów – w zależności od tego, na jakich terenach latają pszczoły. Pozyskiwanie pyłku kwiatowego możliwe jest poprzez instalację u wlotu ula zabezpieczenia, które pozwala odebrać pszczołom część zebranego pyłku.

Cenny skład pyłku pszczelego

Nieocenione wartości odżywcze pyłku pszczelego wynikają z bardzo bogatego składu chemicznego, gdyż zidentyfikowano w nim ponad 250 różnych związków. Znajdują się w nim cukry proste (fruktoza, glukoza), kwasy tłuszczowe, ponad 30 aminokwasów (ich zawartość w pyłku sięga nawet 12%!) oraz składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo i cyn. Pyłek kwiatowy jest też źródłem wielu witamin. Wśród nich najważniejszymi są: A, B1, B2, B3, E, C, PP i D.

Wartości zdrowotne pyłku pszczelego

Badania przeprowadzone nad pszczelim pyłkiem kwiatowym potwierdziły jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Stanowi on bardzo cenną odżywkę dla organizmu człowieka.

Przeciwwskazania do stosowania pyłku kwiatowego

U osób, które są uczulone na pyłki roślinne, po jego spożyciu mogą wystąpić reakcje alergiczne. Może być to zaczerwienienie spojówek, pokrzywki, zaburzenia układu pokarmowego takie jak wzdęcia, bóle brzucha, nudności, zgaga oraz obrzęki.

Dawkowanie - kuracja pyłkiem pszczelim

Zgodnie z zasadami pyłek pszczeli powinno się przyjmować 3 razy w ciągu dnia, od 30 minut do 2 godzin przed posiłkiem. Dodatkowo, aby kuracja przyniosła prawidłowe efekty, musi ona trwać od 1 do 3 miesięcy i być powtarzana nawet kilka razy w ciągu roku. Należy pamiętać, aby po każdym zakończonym cyklu leczniczym stosować przerwę. Najlepszy moment na rozpoczęcie kuracji to jesień i wiosna. Jesienią uodparnia ona organizm przed zimowymi przeziębieniami, a wiosną działa wzmacniająco oraz uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów. Dawkowanie dzienne wg zaleceń:

Responsive image

dzieci
3-5 lat

10 g

Responsive image

dzieci
6-12 lat

15 g

Responsive image

dzieci >12 lat
i dorośli

20 g

Responsive image

dorośli
podczas leczenia

30-40 g

Responsive image

Pamiętajmy, że jedna łyżeczka zawiera ok

5 g

pyłku pszczelego

Responsive image

ciekawostki

Responsive image

Wśród najcenniejszych składników pyłku kwiatowego znajdziemy białko, które stanowi od 13 do 40 procent pyłku. Istotnymi składnikami pyłku kwiatowego są także fitohormony i enzymy, które wspomagają prawidłowy metabolizm naszego organizmu.

Responsive image

Regularne stosowanie pyłku kwiatowego jako składnika napojów (do osłodzonej miodem kawy lub herbaty należy dodać łyżeczkę pyłku kwiatowego) znacznie hamuje łaknienie.

Responsive image

Spożywanie pyłku kwiatowego pozwala wspomóc odporność organizmu, a zawarte w nim mikro i makroelementy mogą być pomocne w leczeniu anemii oraz złej kondycji organizmu wywołanej innymi chorobami lub lekami.

Responsive image

Pyłek kwiatowy powinien stanowić element diety osób zmagających się z ciężkimi, przewlekłymi chorobami jak nowotwory czy choroby nerek i wątroby.

Responsive image

Spożycie pyłku kwiatowego to zastrzyk energii i sposób na koncentrację, dlatego warto zaopatrzyć się w pyłek kwiatowy do pracy czy na studia.

Responsive image

Pyłek kwiatowy odtruwa organizm – będzie dobrym uzupełnieniem diety osób, które właśnie rzuciły palenie lub walczą z nałogiem. Ponadto, ostatnie badania wskazują, że pyłek kwiatowy może zniszczyć gronkowca złocistego lub ogniska grzybicy.

Responsive image
Responsive image

masz pytanie?
napisz do nas!